4 rodzaje inwestycji, których należy unikać

17 lutego 2021
Category: Która Jest

Czasami to, czego nie kupujesz, opłaca się najbardziej na dłuższą metę.

Ta kolumna, podobnie jak większość artykułów o inwestowaniu, zwykle informuje, gdzie lokować swoje pieniądze – które akcje, obligacje, sektory lub klasy aktywów mogą przynieść większe zyski w przyszłości. To, co eksperci zazwyczaj ignorują, to to, gdzie nie wkładać pieniędzy. Których inwestycji należy unikać? Ale podejmuję wyzwanie i identyfikuję cztery kategorie, których należy unikać.

  • 5 najgorszych błędów popełnionych przez wielkich inwestorów (i czego nas uczą)

Fundusze o wysokich opłatach. Trzymaj się z dala od funduszy inwestycyjnych, które pobierają wygórowane opłaty. Niedawne badanie wykazało, że 92% funduszy inwestycyjnych, które koncentrują się na dużych firmach amerykańskich, nie pobiło swojego benchmarku, indeksu giełdowego Standard & Poor’s 500, w okresie 15 lat, który zakończył się w 2016 roku. wiersze „Fundusze indeksowe przewyższają fundusze zarządzane lub „Algorytmy pokonują ludzi. Prawdziwa lekcja jest prostsza: ponieważ stosunkowo niewiele aktywnie zarządzanych funduszy może przewyższyć benchmark (szczególnie w obszarze akcji o dużej kapitalizacji), a ponieważ trudno jest odgadnąć, które aktywne fundusze wygrywają, należy inwestować w fundusze, które wymagają utraty najmniej za przywilej posiadania ich.

Średnio, aktywnie zarządzane amerykańskie fundusze akcyjne o dużej kapitalizacji pobierają roczne koszty w wysokości 1,19%. Ale wiele dobrych jest znacznie tańszych. Dwa z moich wieloletnich faworytów w tej kategorii to Dodge & Cox Stock (symbol DODGX), który pobiera 0,52% oraz Mairs & Power Growth (MPGFX), który pobiera 0,65%. (Obaj są członkami Kiplinger 25.) Inny solidny fundusz Primecap Odyssey Stock (POSKX), pobiera 0,67%. Fidelity Contrafund (FCNTX), który nazwałem najlepszym funduszem inwestycyjnym na świecie, pobiera 0,68%.

Przeszłość niekoniecznie jest przewidywalna, więc trudno jest zdecydować, czy wskaźnik wydatków na poziomie 0,6% czy 0,7% jest tego wart. Ale wpływ opłat na zwroty w czasie jest otrzeźwiający. Vanguard używa kalkulatora do zilustrowania tego na swojej stronie internetowej. Przy podłączaniu liczb założyłem, że Fundusz A pobiera 1,2% i zwraca 8% rocznie przed wydatkami. W ciągu 10 lat wydatki pochłonęły 25,8% całkowitych zwrotów. W ciągu 25 lat dajesz 36,4%. Dla porównania fundusz B, który pobiera 0,6% i zarabia taką samą kwotę przed opłatami, konsumuje 10,8% zysków w ciągu 10 lat i 16,3% w ciągu 25 lat. Fundusz indeksowy, który pobiera 0,05% (znowu z takim samym zwrotem), pochłonie tylko 0,9% za 10 lat i 1,5% za 25 lat.

Osobiście wolę umieścić część mojego portfela, ale nie całość, w aktywnie zarządzanych funduszach o niskich opłatach. Oczywiste jest, że wszelkiego rodzaju fundusze o wysokich opłatach są katastrofalnymi inwestycjami.

Metale szlachetne. Złoto, srebro, platyna i tym podobne mogą być metalami szlachetnymi, ale nie są cennymi inwestycjami. Dobrze jest je nosić, ale nie polegać na nich na emeryturze. W szczególności w przypadku złota jest to dobre zabezpieczenie przed zawirowaniami rynkowymi i politycznymi oraz inflacją. Żółty metal znakomicie spełnił tę rolę w 2008 roku, kiedy to wzrosło o około 5%, a S&P 500 spadał o 37%. Ale przez resztę czasu złoto było kiepską inwestycją. Od 30 czerwca 2009 r., Kiedy zakończyła się Wielka Recesja, do 30 kwietnia 2017 r. IShares Gold Trust (IAU), tani fundusz giełdowy będący właścicielem kruszcu, zyskał łącznie 34%. W tym samym okresie S&P 500 zwrócił 206%. (O ile nie wskazano inaczej, wszystkie zwroty trwają do 30 kwietnia).

Kupując towary, stawiasz na rzeczy. Ale kupując udziały w firmie deweloperskiej lub sieci restauracji, stawiasz na ludzką wyobraźnię, która jest siłą, która od wieków wnosi wartość dodaną do firm (i ich udziałów). Towar znajdujący się w skarbcu nie wnosi żadnej wartości. Jego cena może wzrosnąć wraz z inflacją, ale dobre firmy mogą również podnieść ceny. „Wszystko, co się świeci, napisał Szekspir, „nie jest złotem. Kapitał ludzki błyszczy o wiele bardziej.

Źli aktorzy. Czytelnicy być może pamiętają, że w październiku 2016 roku poleciłem akcje czterech największych banków w USA. Niemal natychmiast pojawiły się raporty, że jeden z nich, Wells Fargo (WFC, 54 USD), był zamieszany w masowy skandal związany z utworzeniem 2 milionów fałszywych kont. Na początku Wells okropnie poradził sobie z tą sprawą, nadużywając sygnalistów i zwalniając ponad 5000 pracowników, z których wielu było pod silną presją, aby popełnić oszustwo. Zaraz po pierwszych raportach wycofałem swoje poparcie dla akcji. Gdybym go posiadał, sprzedałbym go.

Akcje Wellsa faktycznie wzrosły od czasu pojawienia się wiadomości o skandalu, ale tylko o około 8%. Jego trzej rówieśnicy, na czele z Bank of America (BAC, 23 USD), odnotowali znacznie wyższy wzrost. Nie chodzi jednak o krótkoterminowe wzrosty. „Błędy i indywidualne niewłaściwe zachowanie, mogę tolerować – napisałem na Kiplinger.com po wybuchu skandalu – „ale systemowego oszustwa nie mogę. Rzadko jest to odosobnione wydarzenie. Po co mieć tę skażoną firmę, skoro jest tam tak wielu dobrych? (Aby zapoznać się z innym podejściem do Wells Fargo, zobacz Parnassus: Investing With a Conscience.)

Giełda to nie sala sądowa. Inwestorzy nie muszą udowadniać winy firmy, aby wydać wyrok. Nie mam cierpliwości do firm, które oszukują akcjonariuszy, urzędników państwowych lub opinię publiczną. Powinieneś natychmiast odciąć takich złoczyńców.

Linie lotnicze. W 1994 roku Warren Buffett został zapytany, dlaczego zainwestował w USAir. Odpowiedział: „Chwilowe szaleństwo. Następnie wyjaśnił: „Nie ma gorszej firmy o takiej wielkości, o jakiej przychodzi mi do głowy, niż biznes lotniczy. Sprzedajesz towar za pomocą. ogromne koszty stałe. To straszna sprawa . Powtórzył tę kwestię w liście z 1996 r. Do udziałowców swojej firmy Berkshire Hathaway (BRK.B, 165 USD). Napisał: „Mam teraz numer 800, pod który dzwonię, jeśli kiedykolwiek będę miał ochotę kupić akcje linii lotniczych. Mówię: „Nazywam się Warren. Jestem aholikiem , a potem mnie przekonywują.

Dużym problemem w przypadku linii lotniczych jest konkurencja – nie tylko ze strony operatorów zasiedziałych, ale ze strony potencjalnych nowych operatorów, którzy mają niskie bariery wejścia do gry. „Naprawdę nie można było stworzyć kolejnej linii kolejowej – powiedział partner Buffetta, Charlie Munger, ale „można było stworzyć inną linię lotniczą. I właśnie tego mi się w tym nie podoba .

Linie lotnicze, podobnie jak złoto, są produktami towarowymi. Wszystkie są prawie takie same, konsumenci kupują miejsca prawie całkowicie na podstawie ceny. Ryzyko polega na tym, że aby przyciągnąć klientów, linie lotnicze muszą nadal próbować podcinać konkurencję. Zyski zależą głównie od czynników w dużej mierze niezależnych od firm, takich jak koszt paliwa lotniczego. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać wysoce konkurencyjnych branż, w tym sprzedaży detalicznej z rabatami, chemii i stali. Zamiast tego szukaj firm, które mają jakąś fosę – patenty lub proces, który jest trudny do skopiowania, silną markę lub reputację – aby chronić je przed rywalami. Przykłady firm z fosami, które mi się podobają, to Amgen (AMGN, 163 USD) Coca-Cola (KO, 43 USD) i Facebook (FB, 150 USD).

Jak się okazuje, to była przyzwoita dekada dla spółek lotniczych. Jednym z ważnych czynników był spadek cen ropy. Wraz z poprawą koniunktury linie lotnicze oparły się także pokusie dodania kolejnych samolotów; Rezultatem były pełniejsze loty. Akcje linii lotniczych zwróciły w ujęciu rocznym 8,7% w ciągu ostatnich 10 lat, o około 1,5 punktu procentowego rocznie więcej niż indeks S&P 500. Ale oczywiście rosnące ceny akcji mogą być sygnałem do trzymania się z daleka. Buffett nie mógł się jednak oprzeć. W zeszłym roku spadł z wagonu i kupił od 7% do 8,4% pozostałych akcji trzech linii lotniczych: Delta (DAL, 45 USD), Southwest (LUV, 56 USD) i United Continental (UAL, 70 USD). Domyśl.

James K. Glassman jest gościem w American Enterprise Institute. Jego najnowsza książka to Safety Net: The Strategy for De-Risking Your Investments in a Turbulence. Nie posiada żadnej z wymienionych akcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy