Co robią najlepsi inwestorzy, gdy martwią się o giełdę

17 lutego 2021
Category: Nawet Jeśli

Laurence Dutton / Getty Images

Giełda może być niebezpiecznym miejscem. Fortuny powstają i giną w mgnieniu oka. Podczas gdy większość inwestorów jest ogólnie uparta, co oznacza, że ​​spodziewają się wzrostu na rynkach, nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy są niespokojni w pewnych środowiskach ekonomicznych i politycznych. Oto cztery kroki, które inwestorzy mogą podjąć w obliczu zbliżającego się pogorszenia koniunktury na rynku.

Likwiduj ryzykowne pozycje

Kiedy niektórzy inwestorzy wyczuwają niebezpieczeństwo, podążają za ogólnym nastrojem i sprzedają inwestycje. Mądrzy inwestorzy zaczynają od sprzedaży ryzykownych pozycji, takich jak te z wysokim współczynnikiem beta lub historią zmienności, oraz te z nowymi modelami biznesowymi. Inni sprzedają swoje pozycje nawet w najbardziej stabilnych firmach jako zabezpieczenie przed stratami.

Jednak doświadczeni inwestorzy nie podążają za zdenerwowanymi inwestorami, którzy spieszą się ze sprzedażą wszystkiego i siedzą na uboczu. Jeśli sprzedasz wszystko, możesz stracić duże zyski, jeśli rynek odbije się od minimów.

Zamiast sprzedawać wszystko, najlepsi inwestorzy po prostu sprzedają ryzykowne inwestycje w swoich portfelach, jednocześnie utrzymując stabilne inwestycje w firmach o ugruntowanej pozycji, takich jak spółki typu blue chip.

Historycznie rzecz biorąc, akcje dużych firm traciły średnio tylko około jednego roku na trzy lata. Wcześniejsze  

Gromadź gotówkę

Niektórzy czołowi inwestorzy nie sprzedają, gdy czują nadchodzący kryzys, ale przestają inwestować dodatkową gotówkę, którą normalnie by zainwestowali. Na przykład inwestorzy posiadający duże kwoty dywidend mogą wyłączyć ponowne inwestycje i zatrzymać środki pieniężne w celu zabezpieczenia przed stratami w portfelu.

Gromadzenie gotówki pozwala przetrwać burzę bez szwanku, jeśli rynki się zepsują. Nawet jeśli twoje akcje stracą dużo na wartości, inwestorzy z ukrytą gotówką mogą poczekać na idealny moment, aby ponownie zacząć inwestować. Zyski osiągnięte podczas przesuwania rynku w górę po niedawnym krachu mogą pomóc zrównoważyć straty na akcjach, które trzymałeś w okresie spowolnienia.

Gromadzenie gotówki nie jest rozwiązaniem długoterminowym. Konta oszczędnościowe oprocentowane są na niskim poziomie. W połączeniu z inflacją, Twoja gotówka może skutecznie zarabiać ujemne stawki i ostatecznie stracić na wartości.

Kupuj inwestycje o stałym dochodzie

Inwestorzy mogą przenosić swoje fundusze na inwestycje o stałym dochodzie, gdy rynki wydają się niestabilne. Inwestycje o stałym dochodzie mają wiele odmian, w tym obligacje. Ceny obligacji mają tendencję do odwracania się w stosunku do rynku akcji, więc gdy ceny akcji spadają, ceny obligacji rosną. W przypadku dużego spowolnienia na rynku ceny obligacji mogą spaść wraz z zapasami, choć ich rentowności powinny z kolei wzrosnąć.

Rynek obligacji obejmuje różne rodzaje dłużnych papierów wartościowych, w tym obligacje korporacyjne, obligacje rządowe i obligacje komunalne. Obligacje korporacyjne to instrumenty dłużne emitowane przez duże korporacje. Obligacje rządowe występują w różnych odmianach. Obligacje komunalne są emitowane przez samorządy i często wiążą się z ulgą podatkową.

Pamiętaj, że jeśli postawisz duże zakłady na inwestycje o stałym dochodzie, stracą one na wartości, jeśli wzrosną stopy procentowe. Poszczególne obligacje same zawsze wypłacą przewidywalną kwotę, o ile emitent nie zaprzestanie niewypłacalności, ale ceny rosną i spadają na rynku wtórnym, gdzie wielu konsumentów kupuje i sprzedaje obligacje.

Kup, kup, kup!

Znany inwestor Warren Buffett podzielił się kiedyś tym klejnotem mądrości w swoim corocznym liście do akcjonariuszy: „Po prostu staramy się być bać się, gdy inni są chciwi, i być chciwi tylko wtedy, gdy inni się boją. Wcześniejsze  

Innymi słowy, kiedy rynki idą w górę, a ludzie przechwalają się zyskami, prawdopodobnie wkrótce nastąpi spadek cen rynkowych. Z drugiej strony, gdy inwestorzy są przerażeni i zaniepokojeni złymi warunkami, na horyzoncie może pojawić się gwałtowny wzrost na rynku.

Jednym ze sposobów kupowania akcji w okresie spadków jest strategia zwana uśrednianiem kosztu dolara. Dzieje się tak, gdy inwestorzy co miesiąc wpłacają taką samą kwotę pieniędzy do swoich inwestycji. Kiedy ceny akcji są wysokie, mogą kupić tylko kilka akcji, ale gdy ceny będą niskie, będą mogli kupić więcej. W dłuższej perspektywie strategia ta obniża średnią cenę za akcję, którą posiadają, i może być sprytnym posunięciem, jeśli (i najprawdopodobniej kiedy) nastąpi odbicie na rynku. Wcześniejsze  

Te strategie zakupu nie są pozbawione ryzyka. Inwestowanie na spadającym rynku często się opłaca, ale jest szansa, że ​​rynek jeszcze nie osiągnął dna. Ale kiedy rynek w końcu zacznie się odbijać, będziesz cieszyć się większymi zyskami niż ludzie, którzy nie kupili podczas spadków na rynku.

PodsumowanieKażdy inwestor ma swój własny sposób radzenia sobie ze złymi warunkami rynkowymi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zastosować jedną z wymienionych tutaj strategii, czy zdecydujesz się stworzyć unikalny podręcznik dla rynków spadkowych, kluczem jest unikanie odruchowych reakcji. Powolne i stabilne podejście przyniesie najlepsze rezultaty, niezależnie od konkretnej strategii, którą próbujesz zastosować.

Balance nie zapewnia usług i porad podatkowych, inwestycyjnych ani finansowych. Informacje są przedstawiane bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, tolerancji na ryzyko lub sytuacji finansowej konkretnego inwestora i mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Wyniki historyczne nie wskazują na przyszłe wyniki. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem obejmującym możliwą utratę kapitału.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy