Co to jest dobra ocena kredytowa?

17 lutego 2021
Category: Warunkami Oferty

W tym artykule:

 • Co to jest dobry wynik FICO?
 • Co to jest dobry VantageScore?Dlaczego punktacja kredytowa ma znaczenieCzynniki, które wpływają na Twoje wyniki kredytoweJak poprawić swoje wyniki kredytoweMinimalne wyniki kredytoweCo zrobić, jeśli nie masz zdolności kredytowejWspólne fakty dotyczące oceny zdolności kredytowejW przypadku wyniku w przedziale 300-850, ocena kredytowa 700 lub więcej jest ogólnie uważana za dobrą. Wynik 800 lub więcej w tym samym zakresie jest uważany za doskonały. Większość ocen kredytowych mieści się w przedziale od 600 do 750. Wyższe wyniki oznaczają lepsze decyzje kredytowe i mogą dać wierzycielom większą pewność, że spłacisz swoje przyszłe długi zgodnie z ustaleniami.

  Oceny kredytowe są wykorzystywane przez pożyczkodawców, w tym banki udzielające pożyczek hipotecznych, firmy obsługujące karty kredytowe, a nawet salony samochodowe finansujące zakupy samochodów, do podejmowania decyzji o tym, czy zaoferować kredyt (na przykład karta kredytowa lub pożyczka) i jakie są warunki oferta (np. oprocentowanie lub zaliczka) będzie. Istnieje wiele różnych typów ocen kredytowych. Wyniki FICO ® ☉ i wyniki VantageScore to dwa najpopularniejsze typy ocen kredytowych, ale istnieją również wyniki branżowe.

  Co to jest dobry wynik FICO ®?

  Jednym z najbardziej znanych rodzajów oceny kredytowej są FICO ® Scores, stworzone przez Fair Isaac Corporation. Wyniki FICO ® są używane przez wielu pożyczkodawców i często wahają się od 300 do 850. Wynik FICO ® wynoszący 670 lub więcej jest uważany za dobry wynik kredytowy, podczas gdy wynik 800 lub wyższy jest uważany za wyjątkowy.

  Zakresy punktacji FICO ®: Ocena kredytowa
  Ocena
  % ludzi
  Wpływ
  300-579 Bardzo ubogi 16% Wnioskodawcy ubiegający się o kredyt mogą być zobowiązani do wniesienia opłaty lub depozytu, a wnioskodawcy z takim ratingiem mogą w ogóle nie zostać zatwierdzeni do przyznania kredytu. 580-669 Targi 17% Wnioskodawcy z wynikami mieszczącymi się w tym przedziale są uważani za kredytobiorców subprime. 670-739 Dobry 21% Tylko 8% wnioskodawców w tym przedziale wyników prawdopodobnie w przyszłości stanie się poważnymi przestępcami. 740-799 Bardzo dobrze 25% Wnioskodawcy z punktami tutaj prawdopodobnie otrzymają lepsze niż średnie stawki od pożyczkodawców. 800-850 Wyjątkowy 21% Wnioskodawcy z wynikami w tym przedziale znajdują się na szczycie listy najlepszych stawek od pożyczkodawców. Co to jest dobry VantageScore?

  Wyniki VantageScore są również typami ocen kredytowych, które są powszechnie używane przez pożyczkodawców. VantageScore został opracowany przez 3 główne biura kredytowe, w tym Experian, Equifax i TransUnion. Najnowszy model VantageScore 3.0 wykorzystuje zakres od 300 do 850. VantageScore powyżej 660 jest uważany za dobry, a wynik powyżej 780 jest uważany za doskonały.

  Zakresy VantageScore: Ocena kredytowa
  Ocena
  % ludzi
  Wpływ
  300-499 Bardzo ubogi 5% Wnioskodawcy prawdopodobnie nie zostaną zatwierdzeni do uzyskania kredytu. 500-600 Ubogi 21% Wnioskodawcy mogą zostać zatwierdzeni do uzyskania pewnego kredytu, chociaż stawki mogą być niekorzystne i na warunkach takich jak wyższe kwoty zaliczki. 601-660 Targi 13% Wnioskodawcy mogą otrzymać kredyt, ale prawdopodobnie nie po konkurencyjnych cenach. 661-780 Dobry 38% Wnioskodawcy mogą otrzymać kredyt po konkurencyjnych stawkach. 781-850 Świetny 23% Wnioskodawcy najprawdopodobniej otrzymają najlepsze stawki i najkorzystniejsze warunki na rachunkach kredytowych. Dlaczego punktacja kredytowa ma znaczenie

  Oceny zdolności kredytowej to narzędzia decyzyjne, których używają pożyczkodawcy, aby pomóc im przewidzieć, jakie jest prawdopodobieństwo spłaty pożyczki w terminie. Oceny kredytowe są czasami nazywane ocenami ryzyka, ponieważ pomagają kredytodawcom ocenić ryzyko, że nie będziesz w stanie spłacić długu zgodnie z ustaleniami.

  Posiadanie dobrego kredytu jest ważne, ponieważ decyduje o tym, czy kwalifikujesz się do otrzymania pożyczki. A w zależności od oprocentowania pożyczki, do której się kwalifikujesz, może to oznaczać różnicę między setkami a nawet tysiącami dolarów oszczędności. Dobra ocena kredytowa może również oznaczać, że jesteś w stanie wynająć żądane mieszkanie, a nawet skorzystać z usługi telefonii komórkowej, której potrzebujesz.

  Pomyśl o swoich ocenach kredytowych jak o karcie raportu, którą możesz przejrzeć pod koniec semestru, ale zamiast ocen listowych Twoja aktywność kończy się w przedziale ocen. Jednak w przeciwieństwie do ocen akademickich, oceny kredytowe nie są przechowywane jako część historii kredytowej. Wynik jest generowany za każdym razem, gdy pożyczkodawca o to poprosi, zgodnie z wybranym przez niego modelem oceny zdolności kredytowej.

  Za każdym razem, gdy wyznaczasz główny cel finansowy, na przykład zostanie właścicielem domu do wynajęcia lub kupisz nowy samochód, Twój kredyt prawdopodobnie będzie częścią tego obrazu finansowania. Twoje wyniki kredytowe pomogą pożyczkodawcom określić, czy kwalifikujesz się do otrzymania pożyczki i jak dobre będą jej warunki.

  Jednak ocena kredytowa zwykle nie jest jedyną rzeczą, na którą pożyczkodawcy będą zwracać uwagę, decydując się na udzielenie ci kredytu lub zaoferowanie pożyczki. Twój raport kredytowy zawiera również szczegóły, które można wziąć pod uwagę, takie jak całkowita kwota Twojego zadłużenia, rodzaje kredytów w raporcie, czas, przez jaki posiadałeś konta kredytowe i wszelkie obraźliwe znaki, które możesz mieć. Poza raportem kredytowym i ocenami kredytowymi, pożyczkodawcy mogą również rozważyć Twoje całkowite wydatki w stosunku do Twojego miesięcznego dochodu (zwanego wskaźnikiem zadłużenia do dochodu), w zależności od rodzaju pożyczki, o którą się ubiegasz.

  Czynniki, które wpływają na Twoje wyniki kredytowe

  Informacje, które mają wpływ na zdolność kredytową, różnią się w zależności od używanego modelu oceny. Na wyniki kredytowe zasadniczo wpływają elementy raportu kredytowego, takie jak:

  • Historia płatności pożyczek i kart kredytowych, w tym liczba i dotkliwość opóźnionych płatności
  • Stopa wykorzystania kredytuRodzaj, liczba i wiek rachunków kredytowychCałkowity długDokumenty publiczne, takie jak upadłośćIle nowych kont kredytowych niedawno otworzyłeśLiczba zapytań o Twój raport kredytowyCzynniki punktacji FICO ®:
  • Najbardziej wpływowe : historia płatności za pożyczki i karty kredytowe
  • Duży wpływ : całkowity dług i kwoty zadłużenia Umiarkowanie wpływowy : długość historii kredytowej Mniejszy wpływ : nowy zestaw kredytów i kredytów (rodzaje posiadanych kont)Czynniki VantageScore:
  • Najbardziej wpływowe : historia płatności
  • Duży wpływ : wiek i rodzaj kredytu, procent wykorzystanego limitu kredytowego Umiarkowany wpływ : całkowite salda i zadłużenie Mniejszy wpływ : niedawne zachowania kredytowe i zapytania, dostępny kredytPunktacja kredytowa nie uwzględnia następujących informacji:
  • Twoja rasa, kolor skóry, wyznanie, pochodzenie narodowe, płeć lub stan cywilny (prawo USA zabrania formułom oceny zdolności kredytowej uwzględniania tych faktów, otrzymywania pomocy publicznej lub wykonywania jakichkolwiek praw konsumenta wynikających z ustawy o ochronie kredytu konsumenckiego).
  • Twój wiekTwoje wynagrodzenie, zawód, tytuł, pracodawca, data zatrudnienia lub historia zatrudnienia (jednak pożyczkodawcy mogą wziąć pod uwagę te informacje przy podejmowaniu ogólnych decyzji dotyczących zatwierdzenia).Gdzie mieszkaszMiękkie zapytania. Miękkie zapytania są zwykle inicjowane przez inne osoby, na przykład firmy oferujące promocyjne oferty kredytowe lub pożyczkodawca przeprowadzający okresowe przeglądy istniejących kont kredytowych. Miękkie zapytania pojawiają się również, gdy sprawdzasz swój własny raport kredytowy lub gdy korzystasz z usług monitorowania kredytu od firm takich jak Experian. Te zapytania nie mają wpływu na Twoją zdolność kredytową.Jak poprawić swoje wyniki kredytowe

   Jeśli przejrzałeś swoje informacje kredytowe i odkryłeś, że Twoje wyniki kredytowe nie są dokładnie tam, gdzie myślałeś, że są, nie jesteś sam. Ponieważ Twoje oceny kredytowe wykorzystują informacje zaczerpnięte z raportu kredytowego, Twoja aktywność kredytowa zapewnia stale aktualizowaną podstawę danych o tym, w jakim stopniu jesteś odpowiedzialny za kredyt, z którego obecnie korzystasz. W Experian zapewniamy informacje, które pomogą Ci spojrzeć na swój kredyt w nowy sposób i przejąć kontrolę nad swoją finansową przyszłością. Możesz dowiedzieć się więcej o:

   • Jak wybory, których dokonujesz, mogą poprawić Twoją zdolność kredytową
   • Dlaczego korzystanie z zabezpieczonych kart kredytowych może poprawić Twoją historię kredytowąCo usługa naprawy kredytu może – a czego nie może – zrobić dla Twojego kredytuJak chronić lub przywracać dobry kredyt po ważnych wydarzeniach w życiu, takich jak małżeństwo, rozwód lub śmierć współmałżonkaDlaczego znajomość wyniku FICO ® * jest ważna, gdy rozważasz dokonanie dużego zakupuKiedy znasz rodzaje działań na swoim koncie, które mogą wpływać na Twoje wyniki, możesz też lepiej zadbać o swój kredyt. Takie rzeczy, jak opóźnienia w płatnościach, zastawy lub bankructwa, mają różny wpływ na wyniki kredytowe, ponieważ są one również odzwierciedlone w raporcie kredytowym. Zapoznanie się z raportem kredytowym może pomóc Ci zobaczyć wpływ, jaki tego rodzaju wydarzenia mogą mieć na Twój kredyt.Jak uzyskać bezpłatny wynik FICO ®Zrozum powody, które pomagają lub szkodzą Twojemu FICO ® Score, w tym historię płatności, ilość wykorzystanego kredytu, a także inne czynniki, które wpływają na ogólny kredyt.

    Minimalne wyniki kredytowe

    Nie ma minimalnej oceny kredytowej potrzebnej do ubiegania się o większość pożyczek lub kart kredytowych. Jednak prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki lub karty kredytowej jest mniejsze, a prawdopodobieństwo uzyskania korzystnych stawek, gdy ocena kredytowa jest niska. Jeśli starasz się zakwalifikować do tradycyjnej pożyczki lub karty kredytowej z niską zdolnością kredytową, możesz poczekać, aż Twój kredyt się poprawi, aby mieć pewność, że uzyskasz najlepsze możliwe stawki.

    Niektórzy operatorzy kredytów hipotecznych, tacy jak FHA, zapewniają ogólne wytyczne dla osób z niższą oceną kredytową:

    • Pożyczki hipoteczne FHA wymagają minimum 580 lub więcej z 3,5% zaliczką.
    • W przypadku osób ubiegających się o FHA poniżej 580 lat kwalifikacja do pożyczki jest nadal możliwa, ale wymagana byłaby zaliczka w wysokości 10% wraz ze spełnieniem innych wymagań. Więcej informacji można znaleźć w witrynie FHA.Co zrobić, jeśli nie masz zdolności kredytowej

     W niektórych przypadkach możesz nie mieć wystarczającej historii kredytowej, aby mieć zdolność kredytową. W zależności od Twojego wieku istnieje kilka sposobów uzyskania kredytu.

     Jeśli masz mniej niż 21 lat, musisz mieć cosigner lub być w stanie wykazać, że masz odpowiednie źródło dochodu, aby spłacić każdy udzielony kredyt. Przy odpowiedzialnym użytkowaniu rodzic podpisujący kartę kredytową (lub dodający Cię jako autoryzowanego użytkownika do jednego ze swoich kont) to świetny sposób na stworzenie pozytywnej historii kredytowej.

     Dla innych najlepszym sposobem na ustanowienie kredytu może być współpraca z bankiem lub spółdzielczą kasą kredytową w celu otwarcia konta z niewielkim limitem kredytowym na początek. Otwarcie zabezpieczonej karty kredytowej to kolejny sposób na rozpoczęcie budowania kredytu. Wtedy, z czasem i dobrym zarządzaniem kontem, dobra historia kredytowa (i wyniki) będą w Twoim zasięgu.

     Wspólne fakty dotyczące oceny zdolności kredytowej

     Raporty kredytowe i historia kredytowa

     Oceny kredytowe nie są dołączane do raportów kredytowych. Ponadto oceny zdolności kredytowej nie są przechowywane jako część historii kredytowej. Twoja ocena kredytowa jest obliczana tylko wtedy, gdy wymagana jest twoja ocena kredytowa. Twoja ocena kredytowa może się zmieniać w czasie w zależności od historii kredytowej – w tym opóźnionych płatności, kwoty dostępnego zadłużenia i nie tylko.

     Rachunki wspólneKonta wspólne mają pomóc osobom, które same nie mogą kwalifikować się do pożyczki. W przypadku rachunków wspólnych wszyscy posiadacze rachunków wspólnych, poręczyciele i / lub współposiadacze są odpowiedzialni za spłatę zadłużenia. Konto wspólne wraz z historią kredytową pojawia się w raporcie kredytowym dla wszystkich posiadaczy rachunków. Kiedy wszystkie płatności są dokonywane na czas, wspólne konto może pomóc w zbudowaniu pozytywnego kredytu. Jeśli jednak ktoś zalega z płatnościami, wszyscy właściciele kont wspólnych zobaczą to w swoich własnych raportach kredytowych. W zależności od wagi opóźnionych płatności i negatywnych informacji, może to znacząco wpłynąć na wyniki kredytowe wszystkich.

     MałżeństwoKiedy bierzesz ślub, twoje wyniki kredytowe (lub raporty) nie połączą się z twoimi współmałżonkami. Wspólne konta, które udostępniasz, mogą pojawić się w obu raportach kredytowych, ale Twoja historia kredytowa pozostanie niezależna.

     Sprawdzanie własnego kredytuInnym częstym pytaniem jest to, czy sprawdzenie własnego raportu kredytowego lub oceny może to zaszkodzić. Odpowiedź brzmi nie. Sprawdzanie własnych wyników kredytowych nie obniża ich. Sprawdzenie własnego raportu kredytowego powoduje utworzenie specjalnego rodzaju zapytania (zwanego powszechnie zapytaniem miękkim), które nie jest uwzględniane w obliczeniach zdolności kredytowej. Bez ryzyka pogorszenia wyników poprzez częste sprawdzanie raportu kredytowego i wyników, nie odwracaj się od przeglądania ich tak często, jak potrzebujesz.

     FICO jest zarejestrowanym znakiem handlowym Fair Isaac Corporation.

     VantageScore jest zarejestrowanym znakiem handlowym VantageScore LLC.

     Zwiększ swój wynik FICO ® natychmiastowo za darmoExperian Boost pomaga, dając Ci kredyt na rachunki za media i telefon komórkowy, które już płacisz. Do tej pory te płatności nie wpływały pozytywnie na Twój wynik.

     Nie wymagamy karty kredytowej

     W jaki sposób ocena kredytowa TransUnion i Experian może się różnić o 50 punktów?Zrozumienie punktacji kredytowejJak dobry jest Twój wynik kredytowy?Powiązane artykuły:Jaka jest dobra ocena kredytowa dla ucznia?Dlaczego chcesz mieć dobrą zdolność kredytową?Zdobycie luksusowej karty kredytowej to coś więcej niż pieniądzeJak uzyskać dobry wynik kredytowy?Popularne artykuły:Jakie są różne zakresy oceny zdolności kredytowej?Różnica między wynikami VantageScore ® a wynikami FICO ®Dlaczego mój wynik kredytowy spadł?Zasoby
    • Ocena kredytowa
     • Podstawy oceny zdolności kredytowej
     • Co to jest dobra ocena kredytowa?Zrozumienie punktacji kredytowejMoja ocena kredytowaNajczęściej zadawane pytania dotyczące oceny zdolności kredytowejCo to jest wskaźnik wykorzystania kredytu?Co wpływa na Twoje wyniki kredytowe?
     • Raport kredytowy
      • Podstawy raportu kredytowego
      • Naprawa kredytu: jak „naprawić kredytMój raport kredytowyInformacje o sprawdzaniu raportu kredytowegoZrozumienie raportu kredytowego ExperianSłowniczek statusu kontaWindykacja w Twoim raporcie kredytowymInstrukcje dotyczące rozstrzygania sporów pocztąCzęsto zadawane pytania dotyczące sporówUpadłość: jak to działa, rodzaje i konsekwencjeTrudne i miękkie zapytania dotyczące raportu kredytowegoJak kwestionować informacje z raportu kredytowegoZrozumienie ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowejCzy mogę zrezygnować z wstępnie zatwierdzonych ofert kredytowych?Co to jest raport kredytowy?
      • Oszustwa i kradzież tożsamości
       • Zapobieganie oszustwom
       • Zasoby dotyczące oszustwZapobieganie oszustwomPomoc dla ofiarCo to jest kradzież tożsamości?Oszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarąCo to jest oszustwo kredytowe?Jak zamrozić kredyt za darmo
       • Etapy życia
        • Wydarzenia życiowe
        • Rozwód i kredytŚmierć współmałżonkaUstanowienie kredytu biznesowegoZakupyZatrudnieniePlanowanie przejścia na emeryturęCo się dzieje z twoją zasługą, gdy bierzesz ślub?
        • Popraw kredyt
         • Poprawa zdolności kredytowej
         • Jak zbudować kredytZła historia kredytowa i ocenaJak odbudować kredytJak poprawić swoją zdolność kredytowąJak „naprawić zły wynik kredytowy
         • Finanse osobiste
          • Jak ubiegać się o kartę kredytową
          • Pożyczki osobiste: co należy wiedzieć przed złożeniem wnioskuJak wyjść z długuJak uzyskać kredyt samochodowyJak spłacić zadłużenie karty kredytowejKup lub leasing samochodu: który jest najlepszy?Zrozumienie zabezpieczonych kart kredytowychPlan zarządzania długiem: czy jest odpowiedni dla Ciebie?Czy pożyczka konsolidacyjna jest dla Ciebie odpowiednia? Najnowsze badania
          • Przegląd kredytu konsumenckiego 2019
          • Finanse konsumenckie dawniej i dziś: wielka recesja a 2020Znaki degradujące w raportach kredytowych powolne w czasie pandemiiWyświetl wszystkie badaniaNajnowsze recenzje
          • Najlepsze karty kredytowe na zakupy w Czarny piątek
          • Najlepsze karty kredytowe na Amazon Prime DayJaki typ karty nagród jest najlepszy podczas recesji?Najlepsze karty kredytowe na zakupy gazuNajlepsze karty Cash Back już terazNajlepsze karty kredytowe do wykorzystania w sklepie spożywczymPobierz bezpłatną aplikację Experian:

          • Warunki prawne
          • Polityka prywatnościPolityka prywatności CA.naciśnijWybór reklamKarieraRelacje inwestorskieSkontaktuj się z nami☉ Ocena kredytowa obliczona na podstawie modelu FICO ® Score 8. Twój pożyczkodawca lub ubezpieczyciel może użyć innego FICO ® Score niż FICO ® Score 8 lub w ogóle innego rodzaju oceny kredytowej. Ucz się więcej.

           Zasady redakcyjne: Informacje zawarte w Ask Experian służą wyłącznie do celów edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej. Wyrażone tutaj opinie należą wyłącznie do autora, a nie do żadnego banku, wystawcy karty kredytowej lub innej firmy i nie zostały sprawdzone, zatwierdzone ani w inny sposób zatwierdzone przez żaden z tych podmiotów. Wszystkie informacje, w tym stawki i opłaty, są aktualne na dzień publikacji i aktualizowane zgodnie z informacjami przekazanymi przez naszych partnerów.

           Zarchiwizowane posty mogą nie odzwierciedlać aktualnych zasad firmy Experian, mimo że są dostępne dla Twoich informacji. Zespół Ask Experian nie może odpowiedzieć na każde pytanie indywidualnie. Jeśli jednak Twoje pytanie jest interesujące dla szerokiego grona konsumentów, zespół Experian umieści je w przyszłym poście.

           Wady i zalety oferty określa nasz zespół redakcyjny na podstawie niezależnych badań. Banki, pożyczkodawcy i firmy obsługujące karty kredytowe nie odpowiadają za treści zamieszczane na tej stronie i nie popierają ani nie gwarantują żadnych recenzji.

           Ujawnienie reklamodawcy: oferty wyświetlane w tej witrynie pochodzą od firm zewnętrznych („nasi partnerzy), od których Experian Consumer Services otrzymuje wynagrodzenie; jednakże rekompensata nie ma wpływu na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Oferty na stronie nie reprezentują wszystkich dostępnych usług finansowych, firm lub produktów.

           * Aby uzyskać pełne informacje, zapoznaj się z warunkami oferty w witrynie internetowej wydawcy lub partnera. Po kliknięciu „Zastosuj nastąpi przekierowanie do witryny internetowej wydawcy lub partnera, gdzie przed złożeniem wniosku można zapoznać się z warunkami oferty. Przedstawiamy podsumowanie, a nie pełne warunki prawne – przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z pełnymi warunkami oferty przedstawionymi przez samego emitenta lub partnera. Chociaż Experian Consumer Services dokłada wszelkich starań, aby przedstawić jak najdokładniejsze informacje, wszystkie informacje o ofertach są przedstawiane bez gwarancji.

           Witryny Experian zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwały nowoczesne, aktualne przeglądarki internetowe. Experian nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer w wersji 10.0 i starszych. Jeśli obecnie używasz nieobsługiwanej przeglądarki, Twoje wrażenia mogą nie być optymalne, mogą wystąpić problemy z renderowaniem i możesz być narażony na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Zaleca się aktualizację do najnowszej wersji przeglądarki.

           2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Experian. Experian i użyte tutaj znaki towarowe Experian są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Experian i jej spółek zależnych. Użycie jakiejkolwiek innej nazwy handlowej, praw autorskich lub znaku towarowego służy wyłącznie do celów identyfikacji i odniesienia i nie oznacza żadnego związku z prawami autorskimi lub właścicielem znaku towarowego ich produktu lub marki. Inne nazwy produktów i firm wymienione w tym dokumencie są własnością ich odpowiednich właścicieli. Licencje i ujawnienia.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy