Czym jest uprawa dochodowa w zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi)?

17 lutego 2021
Category: Możesz Pożyczyć

PODSUMOWANIE

Hodowla plonów to sposób na zrobienie większej ilości kryptowalut za pomocą kryptowalut. Polega ona na pożyczaniu środków innym za pośrednictwem programów komputerowych zwanych inteligentnymi kontraktami. W zamian za swoją usługę otrzymujesz opłaty w postaci kryptowalut. Wystarczająco proste, co? Cóż, nie tak szybko.

Rolnicy uprawiający plony będą stosować bardzo skomplikowane strategie. Cały czas przenoszą swoje kryptowaluty między różnymi rynkami pożyczkowymi, aby zmaksymalizować swoje zyski. Będą również bardzo tajemniczy na temat najlepszych strategii uprawy roli. Czemu? Im więcej ludzi wie o strategii, tym mniej skuteczna może się ona stać. Uprawa plonów to dziki zachód zdecentralizowanych finansów (DeFi), gdzie rolnicy rywalizują o szansę na uprawę najlepszych plonów.

Zainteresowany? Przeczytaj więcej poniżej.

Zawartość

Wprowadzenie

Ruch zdecentralizowanych finansów (DeFi) jest liderem innowacji w przestrzeni blockchain. Co sprawia, że ​​aplikacje DeFi są wyjątkowe? Są bez pozwolenia, co oznacza, że ​​każdy (lub cokolwiek, na przykład inteligentny kontrakt) z połączeniem internetowym i obsługiwanym portfelem może z nimi współpracować. Ponadto zazwyczaj nie wymagają zaufania do żadnych opiekunów ani pośredników. Innymi słowy, nie mają zaufania. Jakie nowe przypadki użycia umożliwiają te właściwości?

Jedną z nowych koncepcji, która się pojawiła, jest uprawa roli. To nowy sposób na zdobywanie nagród dzięki zasobom kryptowalut przy użyciu protokołów płynności bez pozwolenia. Pozwala każdemu zarabiać pasywny dochód, korzystając ze zdecentralizowanego ekosystemu „Money Legos zbudowanego na Ethereum. W rezultacie rolnictwo dochodowe może zmienić sposób, w jaki inwestorzy HODL w przyszłości. Po co trzymać aktywa bezczynne, skoro można je wykorzystać?

Jak więc rolnik produkujący plony dogląda swoich plonów? Jakich plonów mogą się spodziewać? A od czego powinieneś zacząć, jeśli myślisz o zostaniu farmerem plonów? Wyjaśnimy je wszystkie w tym artykule.

Co to jest hodowla plonów?

Hodowla plonów, zwana również wydobywaniem płynności, jest sposobem na generowanie nagród z zasobami kryptowalut. Mówiąc najprościej, oznacza to zamykanie kryptowalut i otrzymywanie nagród.

W pewnym sensie uprawa plonów może przebiegać równolegle ze stosowaniem. Jednak w tle dzieje się wiele złożoności. W wielu przypadkach współpracuje z użytkownikami zwanymi dostawcami płynności (LP), którzy dodają fundusze do pul płynności.

Co to jest pula płynności? Zasadniczo jest to inteligentny kontrakt zawierający fundusze. W zamian za zapewnienie płynności puli, LP otrzymują nagrodę. Ta nagroda może pochodzić z opłat generowanych przez platformę DeFi lub z innego źródła.

Niektóre pule płynności wypłacają nagrody w wielu tokenach. Te tokeny nagród można następnie zdeponować w innych pulach płynności, aby zdobyć tam nagrody i tak dalej. Już widać, jak niezwykle złożone strategie mogą pojawić się dość szybko. Ale podstawową ideą jest to, że dostawca płynności deponuje środki do puli płynności i zarabia w zamian.

Hodowla plonów jest zwykle wykonywana przy użyciu tokenów ERC-20 na Ethereum, a nagrody są zwykle również rodzajem tokena ERC-20. To jednak może się zmienić w przyszłości. Czemu? Na razie duża część tej aktywności ma miejsce w ekosystemie Ethereum.

Jednak mosty międzyłańcuchowe i inne podobne ulepszenia mogą w przyszłości pozwolić aplikacjom DeFi stać się agnostykami blockchain. Oznacza to, że mogą działać na innych łańcuchach bloków, które również obsługują funkcje inteligentnych kontraktów.

Rolnicy uprawiający plony zazwyczaj przenoszą swoje fundusze między różnymi protokołami w poszukiwaniu wysokich plonów. W rezultacie platformy DeFi mogą również zapewniać inne zachęty ekonomiczne, aby przyciągnąć więcej kapitału do swojej platformy. Podobnie jak na scentralizowanych giełdach, płynność ma tendencję do przyciągania większej płynności.

Co zapoczątkowało boom rolniczy?Nagłe duże zainteresowanie rolnictwem plonowym można przypisać uruchomieniu tokena COMP – tokena zarządzania ekosystemem Compound Finance. Tokeny zarządzania przyznają prawa do zarządzania posiadaczom tokenów. Ale jak rozprowadzić te tokeny, jeśli chcesz, aby sieć była jak najbardziej zdecentralizowana?

Powszechnym sposobem na uruchomienie zdecentralizowanego łańcucha bloków jest algorytmiczna dystrybucja tych tokenów zarządzania, z zachętami płynnościowymi. To przyciąga dostawców płynności do „farmowania nowego tokena poprzez dostarczanie płynności do protokołu.

Chociaż nie wymyślił hodowli plonów, uruchomienie COMP zapewniło wzrost popularności tego typu modelu dystrybucji tokenów. Od tego czasu w innych projektach DeFi pojawiły się innowacyjne schematy przyciągania płynności do ich ekosystemów.

Co to jest zablokowana wartość całkowita (TVL)?

Jaki jest więc dobry sposób na zmierzenie ogólnego stanu upraw DeFi? Całkowita wartość zablokowana (TVL). Mierzy, ile kryptowalut jest zablokowanych w pożyczkach DeFi i innych typach rynków pieniężnych.

W pewnym sensie TVL to zagregowana płynność w pulach płynności. Jest to przydatny wskaźnik do pomiaru kondycji DeFi i całego rynku rolnego. Jest to również skuteczna miara do porównywania „udziału w rynku różnych protokołów DeFi.

Dobrym miejscem do śledzenia TVL jest Defi Pulse. Możesz sprawdzić, które platformy mają największą ilość ETH lub innych kryptowalut zablokowanych w DeFi. Dzięki temu możesz uzyskać ogólny obraz aktualnego stanu upraw.

Oczywiście im większa wartość jest zablokowana, tym więcej może być uprawianych plonów. Warto zauważyć, że TVL można mierzyć w ETH, USD, a nawet BTC. Każdy z nich daje inne spojrzenie na stan rynków pieniężnych DeFi.

Jak działa hodowla plonów?

Uprawa plonów jest ściśle związana z modelem zwanym zautomatyzowanym animatorem rynku (AMM). Zazwyczaj obejmuje dostawców płynności (LP) i pule płynności. Zobaczmy, jak to działa.

Dostawcy płynności deponują środki do puli płynności. Ta pula zasila rynek, na którym użytkownicy mogą pożyczać, pożyczać lub wymieniać tokeny. Korzystanie z tych platform wiąże się z opłatami, które są następnie wypłacane dostawcom płynności zgodnie z ich udziałem w puli płynności. To jest podstawa działania AMM.

Jednak implementacje mogą być bardzo różne – nie wspominając o tym, że jest to nowa technologia. Nie ma wątpliwości, że zobaczymy nowe podejścia, które będą ulepszane w stosunku do obecnych wdrożeń.

Oprócz opłat inną zachętą do dodawania środków do puli płynności może być dystrybucja nowego tokena. Na przykład może nie być sposobu na zakup tokena na wolnym rynku, tylko w niewielkich ilościach. Z drugiej strony może być akumulowany poprzez dostarczanie płynności do określonej puli.

Zasady dystrybucji będą zależeć od unikalnej implementacji protokołu. Najważniejsze jest to, że dostawcy płynności uzyskują zwrot na podstawie ilości płynności, którą dostarczają do puli.

Zdeponowane środki są zwykle stablecoinami powiązanymi z USD – chociaż nie jest to ogólny wymóg. Niektóre z najpopularniejszych stablecoinów używanych w DeFi to DAI, USDT, USDC, BUSD i inne. Niektóre protokoły wybijają tokeny, które reprezentują monety zdeponowane w systemie. Na przykład, jeśli zdeponujesz DAI w Compound, otrzymasz cDAI lub Compound DAI. Jeśli zdeponujesz ETH w Compound, otrzymasz CETH.

Jak możesz sobie wyobrazić, może być to złożone z wielu warstw. Możesz zdeponować swój cDAI w innym protokole, który wybija trzeci token reprezentujący twój cDAI, który reprezentuje twój DAI. I tak dalej i tak dalej. Te łańcuchy mogą stać się naprawdę złożone i trudne do naśladowania.

Jak obliczane są zwroty z rolnictwa?

Zazwyczaj szacowane dochody z uprawy plonów są obliczane w ujęciu rocznym. To szacuje zwroty, jakich można się spodziewać w ciągu roku.

Niektóre powszechnie stosowane wskaźniki to roczna stopa procentowa (APR) i roczna stopa procentowa (APY). Różnica między nimi polega na tym, że APR nie bierze pod uwagę efektu mieszania, podczas gdy RRSO tak. Łączenie w tym przypadku oznacza bezpośrednie reinwestowanie zysków w celu generowania większych zwrotów. Należy jednak pamiętać, że RRSO i RRSO mogą być używane zamiennie.

Warto też pamiętać, że są to tylko szacunki i prognozy. Nawet krótkoterminowe nagrody są dość trudne do dokładnego oszacowania. Czemu? Uprawa plonów to wysoce konkurencyjny i dynamiczny rynek, a nagrody mogą się szybko zmieniać. Jeśli strategia uprawy plonów będzie działać przez jakiś czas, wielu rolników skorzysta z okazji i może przestać przynosić wysokie zyski.

Ponieważ APR i APY pochodzą ze starszych rynków, DeFi może potrzebować znaleźć własne wskaźniki do obliczania zwrotów. Ze względu na szybkie tempo DeFi, tygodniowe lub nawet dzienne szacunkowe zwroty mogą mieć większy sens.

Co to jest collateralizacja w DeFi?

Zwykle, jeśli pożyczasz aktywa, musisz ustanowić zabezpieczenie na pokrycie pożyczki. To zasadniczo działa jako ubezpieczenie twojej pożyczki. Jakie to ma znaczenie? Zależy to od protokołu, do którego dostarczasz swoje środki, ale być może będziesz musiał uważnie obserwować współczynnik zabezpieczenia.

Jeśli wartość twojego zabezpieczenia spadnie poniżej progu wymaganego przez protokół, twoje zabezpieczenie może zostać zlikwidowane na otwartym rynku. Co możesz zrobić, aby uniknąć likwidacji? Możesz dodać więcej zabezpieczeń.

Powtarzam, każda platforma będzie miała własny zestaw reguł w tym zakresie, tj. Własny wymagany współczynnik zabezpieczenia. Ponadto często pracują z koncepcją zwaną nadzabezpieczeniem. Oznacza to, że pożyczkobiorcy muszą zdeponować większą wartość, niż chcą pożyczyć. Czemu? Aby zmniejszyć ryzyko gwałtownych krachów na rynku, likwidujemy dużą ilość zabezpieczeń w systemie.

Powiedzmy więc, że protokół pożyczki, z którego korzystasz, wymaga współczynnika zabezpieczenia na poziomie 200%. Oznacza to, że za każde wpłacone 100 USD możesz pożyczyć 50 USD. Jednak zwykle bezpieczniej jest dodać więcej zabezpieczeń niż jest to wymagane, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko likwidacji. Mając to na uwadze, wiele systemów będzie stosowało bardzo wysokie współczynniki zabezpieczenia (np. 750%), aby cała platforma była stosunkowo bezpieczna przed ryzykiem likwidacji.

Ryzyko związane z uprawą plonów

Uprawa plonów nie jest prosta. Najbardziej dochodowe strategie uprawy plonów są bardzo złożone i zalecane tylko dla zaawansowanych użytkowników. Ponadto hodowla plonów jest ogólnie bardziej odpowiednia dla tych, które mają dużo kapitału do wykorzystania (np. Wieloryby).

Uprawa plonów nie jest tak łatwa, jak się wydaje, a jeśli nie rozumiesz, co robisz, prawdopodobnie stracisz pieniądze. Właśnie omówiliśmy, w jaki sposób można zlikwidować Twoje zabezpieczenie. Ale jakich innych zagrożeń musisz być świadomy?

Jednym z oczywistych zagrożeń związanych z uprawą plonów są inteligentne kontrakty. Ze względu na charakter DeFi wiele protokołów jest tworzonych i rozwijanych przez małe zespoły o ograniczonych budżetach. Może to zwiększyć ryzyko błędów związanych z inteligentnymi kontraktami.

Nawet w przypadku większych protokołów, które są audytowane przez renomowane firmy audytorskie, cały czas wykrywane są luki i błędy. Ze względu na niezmienną naturę blockchain może to prowadzić do utraty środków użytkowników. Musisz wziąć to pod uwagę podczas blokowania środków w inteligentnej umowie.

Ponadto jedną z największych zalet DeFi jest również jedno z największych zagrożeń. To jest idea komponowalności. Zobaczmy, jak to wpływa na uprawę plonów.

Jak omówiliśmy wcześniej, protokoły DeFi nie wymagają pozwolenia i mogą bezproblemowo integrować się ze sobą. Oznacza to, że cały ekosystem DeFi jest w dużym stopniu zależny od każdego z jego cegiełek. Do tego właśnie odnosimy się, gdy mówimy, że te aplikacje są komponowalne – mogą z łatwością współpracować.

Dlaczego jest to ryzyko? Cóż, jeśli tylko jeden z elementów budulcowych nie działa zgodnie z przeznaczeniem, może ucierpieć cały ekosystem. To właśnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla plonów rolników i puli płynności. Musisz nie tylko zaufać protokołowi, w którym zdeponujesz swoje fundusze, ale wszystkim innym, na których może on polegać.

Platformy i protokoły hodowli plonów

Jak możesz zdobyć te nagrody za rolnictwo? Cóż, nie ma określonego sposobu uprawiania roli. W rzeczywistości strategie uprawy mogą zmieniać się z każdą godziną. Każda platforma i strategia będzie miała własne zasady i ryzyko. Jeśli chcesz rozpocząć produkcję plonów, musisz zapoznać się ze sposobem działania zdecentralizowanych protokołów płynności.

Znamy już podstawową ideę. Wpłacasz środki na inteligentny kontrakt i otrzymujesz w zamian nagrody. Ale implementacje mogą się znacznie różnić. W związku z tym na ogół nie jest dobrym pomysłem ślepe wpłacanie ciężko zarobionych środków i nadzieja na wysokie zwroty. Zgodnie z podstawową zasadą zarządzania ryzykiem musisz mieć możliwość kontrolowania swojej inwestycji.

Więc jakie są najpopularniejsze platformy, z których korzystają rolnicy? To nie jest obszerna lista, tylko zbiór protokołów, które są podstawą strategii uprawy.

Finanse złożoneCompound to algorytmiczny rynek pieniężny, który umożliwia użytkownikom pożyczanie i pożyczanie aktywów. Każdy, kto posiada portfel Ethereum, może dostarczać aktywa do puli płynności Compound i zdobywać nagrody, które natychmiast zaczynają się sumować. Stawki są dostosowywane algorytmicznie na podstawie podaży i popytu.

Związek jest jednym z podstawowych protokołów ekosystemu hodowli plonów.

MakerDAOMaker to zdecentralizowana platforma kredytowa, która obsługuje tworzenie DAI, stablecoin algorytmicznie powiązany z wartością USD. Każdy może otworzyć Maker Vault, w którym zablokuje aktywa zabezpieczające, takie jak ETH, BAT, USDC lub WBTC. Mogą generować DAI jako dług wobec tego zabezpieczenia, które zablokowali. Zadłużenie to jest oprocentowane w czasie, zwane opłatą stabilizacyjną – której stawkę ustalają posiadacze tokenów MKR.

Rolnicy uprawiający plony mogą używać Maker do tworzenia DAI do wykorzystania w strategiach uprawy plonów.

SynthetixSynthetix to protokół aktywów syntetycznych. Pozwala każdemu zablokować (postawić) token sieciowy Synthetix (SNX) lub ETH jako zabezpieczenie i wykorzystać aktywa syntetyczne przeciwko niemu. Co może być aktywem syntetycznym? Praktycznie wszystko, co ma wiarygodny kanał cenowy. Pozwala to na dodanie praktycznie każdego aktywa finansowego do platformy Synthetix.

Synthetix może pozwolić na wykorzystanie w przyszłości wszelkiego rodzaju aktywów do uprawy plonów. Chcesz wykorzystać swoje długoterminowe worki złota w strategiach uprawy plonów? Najlepszym rozwiązaniem mogą być aktywa syntetyczne.

Aave to zdecentralizowany protokół pożyczek i pożyczek. Stopy procentowe są korygowane algorytmicznie w oparciu o aktualne warunki rynkowe. Kredytodawcy otrzymują „aTokens w zamian za swoje fundusze. Te tokeny natychmiast zaczynają zarabiać i zwiększać odsetki po zdeponowaniu. Aave udostępnia również inne, bardziej zaawansowane funkcje, takie jak pożyczki błyskawiczne.

Jako zdecentralizowany protokół pożyczania i pożyczania Aave jest intensywnie używany przez rolników.

UniswapUniswap to protokół zdecentralizowanej wymiany (DEX), który umożliwia bezzałogową wymianę tokenów. Dostawcy płynności zdeponowali równowartość dwóch tokenów, aby stworzyć rynek. Handlowcy mogą następnie handlować z tą pulą płynności. W zamian za dostarczanie płynności dostawcy płynności pobierają prowizje od transakcji, które mają miejsce w ich puli.

Uniswap jest jedną z najpopularniejszych platform do wymiany tokenów bez zaufania ze względu na jego bezproblemową naturę. Może się to przydać w przypadku strategii uprawy roli.

Curve FinanceCurve Finance to zdecentralizowany protokół wymiany zaprojektowany specjalnie do wydajnych swapów stablecoin. W przeciwieństwie do innych podobnych protokołów, takich jak Uniswap, Curve pozwala użytkownikom na dokonywanie transakcji typu stablecoin o wysokiej wartości ze stosunkowo niskim poślizgiem.

Jak można sobie wyobrazić, ze względu na obfitość stablecoinów na scenie uprawiania plonów, pule Curve są kluczową częścią infrastruktury.

StabilizatorBalancer to protokół płynności podobny do Uniswap i Curve. Jednak kluczowa różnica polega na tym, że umożliwia on przydział niestandardowych tokenów w puli płynności. Umożliwia to dostawcom płynności tworzenie niestandardowych pul Balancer zamiast alokacji 50/50 wymaganej przez Uniswap. Podobnie jak w przypadku Uniswap, LP pobierają opłaty za transakcje, które mają miejsce w ich puli płynności.

Ze względu na elastyczność, jaką wnosi do tworzenia puli płynności, Balancer jest ważną innowacją w strategiach uprawy plonów.

Yearn.financeYearn.finance to zdecentralizowany ekosystem agregatorów usług pożyczkowych, takich jak Aave, Compound i inne. Ma na celu optymalizację pożyczek tokenów poprzez algorytmiczne wyszukiwanie najbardziej dochodowych usług pożyczkowych. Fundusze są konwertowane na yTokens po zdeponowaniu, które okresowo zmienia się w celu zmaksymalizowania zysku.

Yearn.finance jest przydatny dla rolników, którzy chcą protokołu, który automatycznie wybiera najlepsze dla nich strategie.

Końcowe myśli

Przyjrzeliśmy się najnowszemu szaleństwu w dziedzinie kryptowalut – hodowli plonów.

Co jeszcze może przynieść ta zdecentralizowana rewolucja finansowa? Nie można zobaczyć, jakie nowe aplikacje mogą pojawić się w przyszłości w oparciu o te obecne komponenty. Niemniej jednak zaufane protokoły płynności i inne produkty DeFi są z pewnością w czołówce finansów, kryptoekonomii i informatyki.

Niewątpliwie rynki pieniężne DeFi mogą pomóc w stworzeniu bardziej otwartego i dostępnego systemu finansowego, dostępnego dla każdego, kto ma połączenie z Internetem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy