Dlaczego złoto zawsze było cenne?

17 lutego 2021
Category: Które Można

Częścią uroku złota może być sam urok

 • FACEBOOK
 • ŚWIERGOTLINKEDINIstnieje mnóstwo artykułów na temat złota jako inwestycji finansowej, więc tutaj skupiamy się na społecznych i psychologicznych aspektach złota.

  Kluczowe wnioski
 • Od czasów starożytnej cywilizacji, od Egipcjan po Inków, złoto zajmowało szczególne miejsce o rzeczywistej i symbolicznej wartości dla ludzkości.
 • Ponadto złoto służyło jako pieniądz do wymiany, jako środek przechowywania wartości oraz jako cenna biżuteria i inne artefakty.Ostatecznie wartość złota jest konstrukcją społeczną: jest cenna, ponieważ wszyscy zgadzamy się, że była i będzie w przyszłości.Mimo to lśniące i metaliczne właściwości złota, jego względna rzadkość i trudność wydobycia tylko przyczyniły się do postrzegania złota jako cennego towaru.Dlaczego złoto zawsze miało wartość?

  Niektórzy twierdzą, że złoto nie ma żadnej wartości wewnętrznej, że jest barbarzyńskim reliktem, który nie posiada już monetarnych właściwości z przeszłości. Twierdzą, że we współczesnym środowisku gospodarczym pieniądzem z wyboru jest waluta papierowa; jedyną wartością złota jest materiał do wyrobu biżuterii.

  Na drugim końcu spektrum znajdują się te, które twierdzą, że złoto jest aktywem o różnych nieodłącznych cechach, które czynią go wyjątkowym i koniecznym dla inwestorów do utrzymywania w swoich portfelach. Uważają, że inwestorzy mają tyle samo powodów, aby inwestować w złoto, co pojazdy, aby dokonać tych inwestycji.

  Podstawowa dychotomia Golda

  Większość zgodziłaby się, że złoto zawsze miało wartość z wszystkich tych powodów – jako składnik biżuterii dekoracyjnej, czasami waluta i jako inwestycja. Ale oprócz tych konkretnych wartości dodalibyśmy jeszcze jedną cechę złota, która, choć trudniejsza do określenia, jest równie realna: jego tajemnica. Częścią samego uroku złota jest tajemnica jego atrakcyjności.

  W świecie finansów i inwestowania często lubimy chodzić na palcach wokół słowa „tajemnica. Jednak, jak to jest prawdą w przypadku większości dyscyplin, zawsze jest miejsce zarówno dla nauki, jak i dla sztuki, a nawet dla tajemnicy.

  Złoto może stymulować subiektywne osobiste doświadczenie, ale złoto można również zobiektywizować, jeśli zostanie przyjęte jako system wymiany.

  Ta dwulicowość jest zagadką charakterystyczną dla złota jako towaru. Złoto może być czymś ilościowym i namacalnym, jak pieniądze, a jednocześnie może zawierać coś ulotnego, jak uczucie, a nawet wiele uczuć. Tak więc część powodu, dla którego złoto zawsze miało wartość, leży w psychologii i naturze ludzkiego doświadczenia.

  Złoto może istnieć jako coś, co jest ilościowe i namacalne, jednocześnie ucieleśniając to, co jakościowe i ulotne.

  Złoty, dobry metal

  W połowie grudnia jest zimny dzień. Spacerujesz po Piątej Alei w Nowym Jorku – samemu lub ze znajomym – żeby spojrzeć na świąteczne witryny sklepowe. Jest późne popołudnie i słabe zimowe światło zaczęło przygasać; jeszcze ciemniej ze względu na dzisiejsze zagrożenie śniegiem lub deszczem. Dzwony Czerwonego Kotła Armii Zbawienia stają się stłumione i odległe; niebo opada, zamykając się wokół ciebie, jak pierwsze płatki zimowej jesieni.

  Zatrzymujesz się, przyciągany przez okno Tiffany z kilkoma dyskretnymi kawałkami złota. Znakomicie zaprojektowane kształty w kolorze żółtego, różowego i białego złota wychodzą z egzotycznej wystawy koralowców i podwodnej fauny. Światła płonęły jak słońce, zachęcając do żarzenia metalu. Nagle gwałtowny wiatr wstaje, sprawiając, że płatki wirują szybciej wokół ciebie. „Hmmm, myślisz, „Gorąca czekolada? Koniak? Wchodzisz do pobliskiego hotelowego baru – być może St. Regis, przytulnego ze znajomym kominkiem.

  Cóż, może nie miałeś dokładnie tego doświadczenia. Ale masz pomysł.

  Coś w cieple złota mówi o naszej ludzkiej potrzebie komfortu i pielęgnacji.

  W poszukiwaniu metalu do wielbienia

  Nasi przodkowie stanęli przed wymyśleniem metody wymiany, która byłaby łatwiejsza do wdrożenia niż system barterowy. Moneta jest jednym z takich środków wymiany. Ze wszystkich metali w układzie okresowym pierwiastków logicznym wyborem jest złoto. Możemy wykluczyć pierwiastki inne niż metale, ponieważ gazowa lub płynna waluta nie jest zbyt praktyczna z punktu widzenia osobistego przenoszenia. To pozostawia metale, takie jak żelazo, miedź, ołów, srebro, złoto, pallad, platynę i aluminium.

  Żelazo, ołów, miedź i aluminium. Metale te są podatne na korozję w miarę upływu czasu, więc nie miałyby dobrej wartości w zakresie przechowywania, którego wymaga się od monet; a ochrona metali przed korozją jest pracochłonna. Aluminium wydaje się być bardzo lekkie i nieistotne – nie jest to idealne rozwiązanie dla metalu na monety, który mógłby wywoływać poczucie bezpieczeństwa i wartości.

  „Metale szlachetne. Platyna lub pallad to rozsądny wybór, ponieważ w większości nie reagują z innymi pierwiastkami – to znaczy powodują niewielką korozję – ale są zbyt rzadkie, aby wygenerować wystarczającą liczbę monet do krążenia. Aby przypisać wartość metalowi, musi on być dość rzadki – aby nie każdy produkował monety – ale na tyle dostępny, aby można było wyprodukować odpowiednią liczbę monet do celów handlowych.

  Złoto i srebro. Złoto nie koroduje i można je stopić nad płomieniem, co ułatwia pracę i stemplowanie jak moneta. Srebro i złoto to piękne metale, które można łatwo uformować w biżuterię, a oba te metale szlachetne mają swoich własnych wielbicieli w kręgach biżuterii. Wcześniejsze   

  Złoto, tajemniczy metal

  Chociaż srebro można polerować i teksturować na wiele sposobów, aby przyciągać światło i wzrok, nie pozostaje metal podobny do złota. W przeciwieństwie do innych elementów, złoto naturalnie posiada subtelną gamę unikalnych i pięknych kolorów. Atomy w złocie są w rzeczywistości cięższe niż w srebrze i innych metalach. Ta cecha sprawia, że ​​elektrony poruszają się szybciej, co z kolei pozwala na zaabsorbowanie części światła przez złoto – proces, który teoria względności Einsteina pomogła dostrzec. Wcześniejsze 

  Być może fizyczna właściwość złota polegająca na pochłanianiu światła sprawia, że ​​jego szczególny blask pochodzi dosłownie z jego wnętrza.

  Złoto, psychologia i społeczeństwo

  Gdyby nowoczesna gospodarka pieniądza papierowego miała się załamać, złoto może nie mieć natychmiastowego zastosowania – w miarę jak ogarnia panika i ludzie walczą o swoje podstawowe potrzeby – ale w końcu tak się stanie.

  Ludzie są zwierzętami stadnymi . Wolimy towarzystwo innych ludzi (w różnym stopniu) niż całkowitą niezależność. Łatwiej jest pracować w grupach niż samodzielnie utrzymywać się z ziemi. Ta ludzka cecha zmusza nas do znalezienia sposobów współpracy, co z kolei prowadzi nas do znalezienia sposobów łatwej i wydajnej wymiany towarów i usług.

  Złoto zapewnia komfort zrównoważonego rozwoju . Złoto jest logicznym wyborem dla tej wymiany. Jeśli nastąpi katastrofa, tak że papierowy pieniądz i wspierający go system przestaną istnieć, wrócimy do złota. Prawdopodobnie złoto jest jedną z niewielu substancji na ziemi, która ma wszystkie cechy potrzebne do pracy, w tym trwałość.

  Jak złota broszka może stać się stekiem wagu . Kawałek złota może nie mieć bezpośredniej wartości fizycznej dla osoby, która go trzyma; nie mogą go na przykład jeść ani pić. Ale jeśli społeczeństwo zgodzi się zamienić złoto na monety w system wymiany na towary, wtedy ta moneta natychmiast nabierze wartości. To, co pierwotnie było niejadalne, mogło stać się na przykład obiadem ze stekiem wagyu.

  Ponieważ inni wierzą, że złoto ma wartość, Ty też to robisz; a ponieważ myślą, że cenisz złoto, inni też je cenią.

  Podsumowanie

  Z punktu widzenia żywiołu złoto jest najbardziej logicznym wyborem środka wymiany towarów i usług. Metal jest dostatecznie bogaty, aby wyprodukować monety, ale na tyle rzadki, że nie każdy może je wyprodukować. Złoto nie koroduje, zapewniając trwały magazyn wartości, a ludzie są do niego pociągani fizycznie i emocjonalnie. Społeczeństwa i gospodarki przywiązują wagę do złota, utrwalając w ten sposób jego wartość.

  Złoto to metal, z którego będziemy korzystać, gdy inne formy waluty nie będą działać, co oznacza, że ​​złoto zawsze będzie miało wartość zarówno w trudnych, jak i dobrych czasach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy