GPU Mining Dead

17 lutego 2021
Category: Ogólnie Rzecz

Bring Out Your Dead (GPU)

Tego dnia oczekiwano, ale nie tak szybko. Górnicy, którzy płacą średnie lub wyższe stawki za energię elektryczną, prawdopodobnie stracą (finansową) kilkanaście cięć.

Po trzech miesiącach, które minęły do ​​tej pory w tym roku, kurs walutowy obecnie utrzymuje się na poziomie zbliżonym do poziomu z początku roku. Jednak poziom trudności rośnie (około 38% od początku roku, wliczając następną nadchodzącą korektę).

Spowodowało to, że rentowność wydobycia spadła do poziomu takiego, że jeśli stawki operatora wydobywczego za energię elektryczną znacznie przekraczają średnią w USA 0,11 USD za kWh, to ci operatorzy, którzy używają GPU, tracą pieniądze na każdym wydobytym bitcoinie (wyceniany według aktualnego kursu poniżej 5 USD).

Jednak nie wszyscy górnicy przechodzą ciężkie czasy. Niektórzy górnicy prowadzą działalność w rezydencjach, w których opłata za prąd jest wliczona w czynsz. Oni robią dobrze. Inne są zlokalizowane na obszarach, na których stawki za energię elektryczną są bardzo niskie (np. W pobliżu źródeł węgla i hyrdroelektrowni lub gdzie istnieją dotacje rządowe). Oni również powinni być w stanie jeszcze przez jakiś czas przetrwać na wyższych poziomach trudności.

Ale dzisiejsi górnicy GPU stają w obliczu nowego zagrożenia – dziś FPGA, a ostatecznie także układy ASIC. Podczas gdy inwestycja kapitałowa w wydobycie z nich jest większa niż w przypadku sprzętu GPU, zużycie energii elektrycznej na mhash dla GPU jest od 5X do 10X wyższe niż na mhash podczas korzystania z systemów FPGA. Różnica jest jeszcze większa, gdy porównuje się układy GPU z układami ASIC, które mogą być bardzo wydajne w kopaniu.

W perspektywie krótkoterminowej niedobór w łańcuchu dostaw tych nowych wydajnych urządzeń ograniczy liczbę tych jednostek, które dotrą do operatorów górniczych. W rezultacie trudność nie podwoi się z dnia na dzień. Ale dla tych, którzy już osiągają rentowność lub ponoszą straty, kolejnym krokiem może być likwidacja sprzętu platform wiertniczych.

Ponieważ głównym rynkiem dla procesorów graficznych jest ich zastosowanie w systemach do gier, popyt jest nadal wysoki (dzięki nadchodzącej 15 maja premierze Diablo III). Górnicy są jeszcze w stanie całkowicie zakończyć wydobycie bez ponoszenia dużych strat lub mogą wykorzystać wpływy z likwidacji na reinwestycję w nowy, bardziej wydajny sprzęt.

Inni zlikwidują i wykorzystają fundusze do współpracy w przedsięwzięciu związanym z wydobyciem. Łączenie wysiłków ma sens, ponieważ wydobycie przy użyciu FPGA lub ASIC jest przedsięwzięciem, które jest bardziej kapitałochłonne niż wydobycie na GPU, a łączenie funduszy może pozwolić na ekonomię skali, która pomoże niektórym górnikom zwiększyć rentowność.

Jednak niektóre używane procesory graficzne, które były używane do wydobywania, mogą nie działać dobrze w grach. Sprzęt graficzny po prostu nie został stworzony do tego typu zastosowań, jakie wykonuje wydobycie. To tak, jakby silnik twojego samochodu nie był przystosowany do ścigania się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Nie wiadomo jeszcze, co się stanie, gdy rynek zostanie zalany tymi używanymi kartami graficznymi po wydobyciu. Jeśli nie nadają się do gier i nie są już cenione za wydobycie, mogą nie znaleźć wielu kupujących, a zatem kwota, za którą będą sprzedawać, może szybko spaść.

Ponieważ gracze nie postrzegają jeszcze procesorów graficznych używanych wcześniej w kopalni jako wadliwych, teraźniejszość może być najlepszym momentem na likwidację górnika.

Ogólnie rzecz biorąc, górnicy są ryzykantami, którzy generalnie są gotowi kontynuować wydobycie, dopóki straty nie będą dłużej ignorowane. Ci, których dochody z wydobycia nie są jeszcze wystarczające, aby opłacić inwestycję w ich platformy wiertnicze, na ogół również pozwolą sobie stać się ofiarami błędu utopionych kosztów.

A może całe to zmartwienie jest dużo hałasu o nic, a kurs wymiany BTC / USD rzeczywiście będzie rósł szybciej niż podaż tych bardziej wydajnych urządzeń. Pozwoliłoby to górnikom GPU pozostać przy życiu przez jakiś czas – być może do około grudnia, kiedy generowanie waluty spadnie o połowę do 25 BTC na blok.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy