Opłata za transakcję zagraniczną a opłata za przeliczenie waluty: poznaj różnicę

17 lutego 2021
Category: American Express

Czasami jedno zawiera drugie, ale to nie to samo

 • FACEBOOK
 • ŚWIERGOTLINKEDINOpłaty za karty kredytowe są skomplikowane, a jeśli chodzi o opłaty za przewalutowanie i opłaty za transakcje zagraniczne, sytuacja staje się jeszcze bardziej złożona. Dzieje się tak, ponieważ obie opłaty mogą dotyczyć tej samej transakcji.

  Kiedy dokonujesz zakupu (lub wypłacasz gotówkę z bankomatu) za pomocą karty kredytowej lub debetowej wydanej w USA w obcym kraju lub online w firmie z siedzibą w innym kraju, wystawca karty, zwykle bank, może pobrać opłatę za transakcję zagraniczną od 2% do 3% ceny zakupu. Jednocześnie podmiot obsługujący płatności kartą kredytową, zwykle Visa, MasterCard lub American Express, pobierze dodatkowy 1% ceny zakupu, aby przeliczyć zakup z obcej waluty na dolary amerykańskie. To, czy zapłacisz te opłaty, zależy od karty kredytowej lub sieci bankomatów, z której korzystasz. Wcześniejsze 

  Kluczowe wnioski
 • Opłata za transakcję zagraniczną jest nakładana przez wystawcę karty kredytowej w przypadku transakcji, która ma miejsce za granicą lub z zagranicznym sprzedawcą.
 • Opłata za przeliczenie waluty jest nakładana przez podmioty obsługujące płatności kartą kredytową od tej samej transakcji w celu przeliczenia z jednej waluty na inną.Obie opłaty są często łączone i określane jako jedna opłata za transakcję zagraniczną.Opłata za dynamiczne przeliczanie walut (DCC) może być oferowana przez sprzedawcę w punkcie sprzedaży, ale jest opcjonalna dla konsumenta.Co to jest opłata za transakcję zagraniczną?

  Wielu, choć nie wszyscy, wydawców kart kredytowych i debetowych oraz sieci bankomatów pobiera opłatę za transakcję za zakupy lub wypłaty dokonywane za granicą lub przy składaniu zamówień online u zagranicznego sprzedawcy. Opłata jest różna, ale zwykle wynosi od 2% do 3% kwoty zakupu lub wypłaty w dolarach. Wcześniejsze 

  Załóżmy na przykład, że podróżujesz do Paryża, wydajesz równowartość 1000 USD w domu towarowym i obciążasz za zakup swoją kartę kredytową lub płacisz za to kartą debetową. Przy 3% prowizji za transakcję zagraniczną, kiedy otrzymasz wyciąg online lub pocztą, zauważysz dopłatę w wysokości 30 USD. Jest to wynik opłaty za transakcje zagraniczne nałożonej przez wystawcę karty kredytowej lub debetowej.

  Alternatywnie, załóżmy, że zabraknie Ci gotówki i zdecydujesz się skorzystać z bankomatu, który pobiera 3% opłaty transakcyjnej, aby otrzymać 1000 USD (równowartość w dolarach) w euro. Rzeczywisty koszt wyniesie 1030 USD za 1000 USD o wartości 1000 USD. Nawiasem mówiąc, czasami opłata za transakcję zagraniczną nazywana jest opłatą za wymianę waluty. Kiedyś nazywano to opłatą za przeliczenie waluty, ale teraz ta opłata jest czymś zupełnie innym (patrz poniżej).

  Co to jest opłata za przeliczenie waluty?

  Istnieją dwa rodzaje opłat za przeliczenie waluty, które są zwykle pobierane przez sprzedawcę przy dokonywaniu zakupów za granicą – te pobierane przez procesor płatności kartą kredytową lub debetową lub sieć bankomatów oraz opłaty w procesie znanym jako dynamiczne przeliczanie walut (DCC).

  Opłata za przeliczenie waluty to dodatkowa opłata za przeliczenie transakcji z jednej waluty na inną – zwykle z lokalnej waluty kraju, do którego się wybierasz, na dolary amerykańskie. Gdy konwersja jest wykonywana przez procesor płatności kartą kredytową (zwykle Visa, MasterCard lub American Express), opłata wynosi zwykle 1% kwoty zakupu w dolarach. Według jednego z badań europejskich, gdy konwersja zachodzi przez DCC, ładunek jest zwykle wyższy – do 12%. Wcześniejsze 

  Różnica między tymi dwoma typami opłat za przeliczenie waluty zależy od tego, jak szybko poznasz koszt konwersji. Kiedy procesor płatności kartą kredytową pobiera opłatę, nie poznasz prawdziwego kosztu zakupu w dolarach, dopóki wyciąg nie dotrze lub nie zostanie opublikowany w Internecie. (Możesz to obejść, korzystając z aplikacji do przeliczania walut, takiej jak XE Currency, i dodając opłatę za transakcje zagraniczne na karcie). Dzięki DCC różnicę zobaczysz natychmiast na paragonie lub na terminalu w punkcie sprzedaży.

  Ponieważ DCC zwykle kosztuje więcej, to Ty decydujesz, czy dodatkowa opłata jest warta natychmiastowego poznania kosztów. Należy pamiętać, że DCC nie zastępuje opłaty za transakcje zagraniczne karty kredytowej. Opłatę tę zapłacisz dodatkowo do opłaty DCC. Sprzedawca nie może po prostu korzystać z DCC bez Twojej zgody. Masz prawo odmówić.

  Istnieją sposoby na uniknięcie opłat, w tym korzystanie z karty kredytowej „bez opłat i odrzucanie DCC, gdy jest oferowane.

  Składając to razem

  Często opłata za transakcję zagraniczną obejmuje opłatę za przewalutowanie. Na przykład całkowita opłata może wynosić 3%, przy czym 1% składać się będzie z opłaty za przeliczenie waluty, a 2% z opłaty za transakcję.

  Visa i MasterCard pobierają od wydawcy karty opłatę za przewalutowanie w wysokości 1%. Wystawca ma możliwość przeniesienia tej opłaty wraz z wszelkimi dodatkowymi opłatami, które zdecyduje się dodać, i nazwać całość opłatą za transakcję zagraniczną. Niektórzy wydawcy kart, zwłaszcza karty podróżne, nie pobierają żadnych opłat. American Express, który nie używa karty Visa ani MasterCard do przetwarzania płatności, pobiera opłatę w wysokości 2,7% w przypadku niektórych kart i rezygnuje z tej opłaty w przypadku innych. Według CreditCards.com trend zmierza w kierunku kart „bez opłat. Wcześniejsze 

  Poniższa tabela opisuje główne rodzaje opłat za zagraniczne karty kredytowe, kto je pobiera i ile to kosztuje. Rodzaje opłat za zagraniczne karty kredytowe Rodzaj opłatyNałożone naNarzucony przezOceniać Transakcja zagranicznaMiędzynarodowe transakcje kartą kredytowąWystawcaOd 2% do 3% wymiana walutZagraniczne przeliczanie walutEdytor1% Dynamiczne przeliczanie walutKonwersja w zagranicznych punktach sprzedażyKupiecOd 3% do 12%Unikanie opłat

  Niezależnie od tego, czy jest to transakcja zagraniczna, czy opłata za przeliczenie waluty, zawsze lepiej jest nie płacić żadnych opłat. Oto kilka sposobów uniknięcia lub zminimalizowania opłat podczas podróży i pobytu za granicą:

 • Sprawdź opłaty za swoją kartę w „warunkach i, jeśli to konieczne, złóż wniosek o kartę „bez opłat przed podróżą.
 • Zdobądź trochę gotówki, zanim wyjdziesz z domu, aby zminimalizować wizyty w bankomacie.Sprawdź, czy Twój bank należy do globalnej sieci bankomatów „bez opłat lub „tanich.Uważaj na oszukańcze bankomaty i terminale, które próbują ukryć DCC.Zawsze płać w lokalnej walucie i unikaj DCC.Pobierz aplikację do przeliczania walut, taką jak XE Currency, aby zawsze znać rynkowy kurs wymiany.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy