Wstrzymanie kredytu

17 lutego 2021

Co to jest zamrożenie kredytu?

Zamrożenie kredytu, znane również jako zamrożenie bezpieczeństwa, to środek zapobiegający oszustwom, w ramach którego biuro informacji kredytowej powstrzymuje się od udostępniania raportu kredytowego konsumenta jakimkolwiek stronom trzecim. Zamrożenie kredytu jest często inicjowane na wniosek konsumentów, którzy podejrzewają, że ich tożsamość mogła zostać skradziona.

Aby zapobiec wykorzystywaniu przez złodziei informacji kredytowych do otwierania nowych kont lub robienia zakupów, ofiary często wolą zamrozić swój kredyt, aby ograniczyć szkody spowodowane kradzieżą. Do czasu zniesienia blokady kredytu żadne instytucje finansowe ani osoby trzecie nie będą miały dostępu do swoich informacji kredytowych.

Kluczowe wnioski
 • Zamrożenie kredytu to metoda stosowana w celu ochrony konsumentów przed kradzieżą tożsamości.
 • Polega ona na zwróceniu się do biura informacji kredytowej o nieudostępnianie informacji kredytowych osobom trzecim.Zamrożenie kredytu może pomóc w zapobieganiu kradzieży, ponieważ potencjalni złodzieje często potrzebują dostępu do raportów kredytowych swoich ofiar, aby otworzyć nowe konta kredytowe w ich imieniu.Po zamrożeniu kredytu żadne instytucje finansowe ani osoby trzecie nie będą miały dostępu do Twoich informacji kredytowych.Zamrożenie kredytu nie wpływa na zdolność kredytową osoby.Jak działa zamrożenie kredytu

  Zamrożenie kredytu umożliwia konsumentowi kontrolę i ograniczenie dostępu do raportu kredytowego. Utrudnia to złodziejom, oszustom i innym nieupoważnionym stronom otwarcie kredytu w imieniu tego konsumenta bez jego zgody. Obecnie prawie wszystkie stany USA mają przepisy wymagające od biur kredytowych przestrzegania żądań zamrożenia kredytów konsumenckich, a praktyka ta stała się jednym z głównych narzędzi wykorzystywanych przez ofiary kradzieży tożsamości do ochrony siebie.

  Znaczenie zamrożenia kredytu w zapobieganiu kradzieży tożsamości wynika z faktu, że złodzieje często próbują otworzyć nowe konta kredytowe przy użyciu skradzionych informacji. Na przykład mogą ubiegać się o nowe karty kredytowe i linie kredytowe z zamiarem dokonania dużych zakupów i pozostawienia ofierze spłaty niespłaconych długów. W większości przypadków pożyczkodawcy będą prosić o przedstawienie raportu kredytowego pożyczkobiorcy w ramach procesu otwierania nowych rachunków. Dlatego też, zamrażając kredyt, ofiary kradzieży tożsamości mogą uniemożliwić złodziejom otwarcie nowych kont w ich imieniu, potencjalnie oszczędzając sobie poważne szkody finansowe.

  Chociaż zamrożenie kredytów może być przydatnym narzędziem do obrony przed kradzieżą tożsamości, niestety nie jest to kompletne rozwiązanie. Przecież zamrożenie kredytu nie uniemożliwia złodziejowi dostępu do już otwartych kont. Zanim ofiara zorientuje się, że jej dane zostały skradzione, złodziej mógł już wykorzystać jej istniejące konta, aby dokonać zakupów lub przelać środki. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wszyscy konsumenci uważnie monitorowali aktywność na swoim koncie, aby szybko wykryć wszelkie podejrzane zmiany lub transakcje.

  Uwagi specjalne

  Zamrożenie kredytu nie wpływa na zdolność kredytową osoby. Jest to tylko proaktywny środek ochrony i nie ma wpływu na profil kredytowy osoby. Zamrożenie kredytu również nie powstrzymuje Cię przed otrzymaniem rocznego raportu kredytowego ani nie ma żadnego związku z ubieganiem się o pracę, uzyskaniem ubezpieczenia lub wynajmem nieruchomości.

  Wstępnie sprawdzone oferty kredytów nie podlegają zamrożeniu kredytów, więc aby przestać otrzymywać wstępnie sprawdzone oferty kredytowe, musisz złożyć osobną prośbę.

  Przykład zamrożenia kredytu

  Dorothy jest wieloletnim klientem XYZ Company, popularnego sprzedawcy e-commerce. Pewnego dnia otrzymała wiadomość e-mail z informacją, że z powodu ataku na dużą skalę na serwery XYZ dane jej klientów – w tym informacje o jej karcie kredytowej – mogły zostać przejęte. Słysząc tę ​​wiadomość, Dorothy zdała sobie sprawę, że hakerzy mogą próbować ukraść tożsamość klientów, w którym to przypadku prawdopodobnie spróbują spieniężyć te informacje, sprzedając je online, dokonując oszukańczych zakupów lub otwierając nowe konta kredytowe.

  Aby pomóc się chronić, Dorothy zaczęła od powiadomienia swojego banku i wystawcy karty kredytowej o naruszeniu, zablokowania karty kredytowej, aby zapobiec nieautoryzowanym transakcjom i zażądania przesłania karty zastępczej pocztą. Następnie skontaktowała się z trzema głównymi biurami kredytowymi – TransUnion (TRU), Equifax (EFX) i Experian (EXPN) – z prośbą o zamrożenie kredytu na jej koncie.

  Z powodu zamrożenia kredytu wszelkie nowe wnioski o konto złożone przez hakerów najprawdopodobniej zostaną odrzucone, gdy dana instytucja finansowa zobaczy, że kredyt Dorothy został zamrożony. Podejmując te kroki, Dorothy prawdopodobnie zyskałaby czas, aby wymienić kartę kredytową i zabezpieczyć się przed dalszymi uszkodzeniami.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy